BallinaFaktometerE PavërtetëRussia ‘rikthehet’ në të kaluarën dhe viktimizohet përmes raportimeve të pavërteta

Russia ‘rikthehet’ në të kaluarën dhe viktimizohet përmes raportimeve të pavërteta

Një ngjarje e vitit 2015, kur u gjet një shpërthyes minash pranë gazsjellësit “Nord Stream”, është ricikluar nga autoritetet ruse. Kjo ngjarje e risjellë në vëmendje nga përfaqësuesi i Gazprom dhe e ripostuar nga zyrtarët rusë, shënjestron përmes dizinformimit, vendet anëtare të NATO-s. Shpërndarja e këtyre informacioneve vjen në mesin e luftës së nisur nga sulmi i Rusisë në Ukrainë. 

Patris Pustina

Në tetor të këtij viti Ambasada Ruse në Shqipëri ripostoi një reagim të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova. Komenti i ripostuar ishte një rikthim në ngjarjen e vitit 2015 ku sipas Zaharovës pajisja “Sea Fox” që u gjend pranë gazsjellësit Nord Stream i përkiste NATO-s.  

Ja çfarë shkruante zëdhënësja e ministrisë së Jashtme ruse Zaharova:

“Sot përfaqësuesi i Gazprom, Sergej Kuprijanov kujtoi ngjarjet, e ndodhura në gazsjellësin «Nord Stream», të cilat tashmë janë regjistruar më herët. Ky rast është i njohur.

Më 6 nëntor 2015, gjatë një inspektimi vizual të planifikuar të gazsjellësit «Nord Stream», u zbulua shkatërruesi i minave të NATO-s «Sea Fox», i cili shtrihej në hapësirën midis fijeve, më saktë nën njërën prej tyre. Ishte pika 651 km nën thellësinë prej 40 metrash.

Në atë kohë mjeti shpërthyes u hoq nga forcat e armatosura suedeze. Transporti i gazit, i ndërprerë për shkak të emergjencës, rifilloi. NATO deklaroi se shkatërruesi i minave nënujore kishte “humbur” gjatë stërvitjeve.”

Screenshot nga postimi i Ambasadës së Rusisë në Shqipëri në Facebook

Risjellja në vëmendje e kësaj ngjarjeje kishte për qëllim të insinuonte se shpërthimet e 26 shtatorit në Nord Stream ishin shkaktuar nga shtetet perëndimore dhe NATO, duke sjellë si ‘provë’ të kapacitetit për sabotazh praninë e pajisjes “Sea Fox” mes tubave të gazsjellësit në 2015.

Rusia filloi të hidhte akuza drejt Perëndimit që në ditët e para pas shpërthimit. Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi në atë kohë (në vitin 2015) se shpërthimi ishte “sabotazh” i Anglo-Saksonëve, domethënë Mbretëria e Bashkuar ose ShBA. Ndërkohë, në 29 Tetor, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë akuzoi Marinën Britanike se kishte marrë pjesë “në planifikimin, sigurimin dhe realizimin e aktit terrorist në Detin Balltik më 26 shtator për të minuar gazsjellësit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2”.

Shkatërruesi i minave “Sea Fox” u pikas në 6 nëntor 2015 pranë tubave të gazsjellësit. Sipas njoftimit zyrtar suedez asokohe, pajisja i përkiste Forcave të Armatosura të Suedisë. Pajisja humbi kur kablli me anë të të cilit kontrollohej u këput gjatë një ushtrimi, në pranverën e 2014-s. Ajo nuk përbënte rrezik për dëmtimin e gazsjellësit, sepse këputja e kabllit kishte bërë që pajisja të çarmatosej automatikisht. Forcat e Armatosura suedeze e hoqën dhe shkatërruan pajisjen pasi u lokalizua në 6 nëntor 2015.

Siç pranohet nga vetë autoritetet suedeze, pajisja “Sea Fox” i përkiste Suedisë. Suedia nuk është ende vend anëtar i NATO-s, rrjedhimisht edhe në 2015, kur pajisja u gjet pranë Nord Stream, ky vend nuk ishte pjesë e saj. Vetëm pas fillimit të luftës në Ukrainë, Suedia aplikoi për t’u bërë anëtare e Aleancës, në 16 maj 2022. 

Në raportimet e 2015-s, për më tepër, media ruse nuk e cilësoi “Sea Fox” si pronë e NATO, apo ndonjë shteti anëtar. Agjensia shtetërore e lajmeve RIA Novosti iu referua pajisjes asokohe si “një shaktërrues minash “Sea Fox” suedez”, ndërkohë që autoritetet ruse, sot i rikthehen të njëjtës ngjarje duke manipuluar faktet.

Pustina Patris
Pustina Patris
Gazetare Përpara se t’i bashkohej Faktoje, ka punuar si gazetare për faqen angleze të “Exit News”, si producente e emisionit “Me Pak Fjalë” në Euronews Albania dhe, si data journalist në të njëjtin televizion. Ajo është diplomuar për Histori në Brown University në SHBA.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img