Ballina 2024

Arkiva

Të fundit

E pabazë akuza për atësinë Rothschilde të princit Uilliam

0
Pretendimi: Princi Uilliam i Britanisë së Madhe është i biri i Jacob Rothschild Verdikti: E paprovuar —------------------------------------------------- Teoritë konspirative mbi familjen mbretërore të Britanisë së Madhe kanë...

Gjuha e urrejtjes, një problem në politikë prej tre dekadash 

0
Nevila Gjata Shkrimtari i njohur George Orwell në faqet distopike të "1984", analizon se gjuha dhe manipulimi i saj kanë luajtur rol thelbësor në ndërtimin...

Asnjë alarm bërthamor në Poloni nga raketat supersonike ruse

0
Pretendimi: Polonia ka kaluar në një alarm bërthamor pas sulmeve me raketa të Rusisë në Ukrainë Vlerësimi: E pavërtetë Barbara Halla Në rrjetet sociale ka qarkulluar një...

Marrëveshja e tregut të lirë të punës e “Open Ballkan” ende pa zbatim

0
Pretendimi: Tregu i lirë i punës në tre vendet firmëtare të marrëveshjes së “Open Ballkan” sjell përfitime Verdikti: Mungon konteksti “Tregu i lirë i punës do...

Përmbytjet në Dubai nuk u shkaktuan nga shiu artificial dhe teknologjia HAARP

0
Pretendimi: Përmbytjet në Dubai u shkaktuan nga shiu artificial i krijuar me “teknologjinë HAARP” Verdikti: E pavërtetë —------------------------------------------------------- Projekti studimor shkencor amerikan i quajtur HAARP shfaqet shpesh...

Narrativa Ruse anti-NATO shënjestron Shqipërinë

0
Hapja e qendrës së re të inovacionit të sigurisë dhe mbrojtjes në Shqipëri ngjalli narrativën ruse e cila e etiketoi këtë investim të NATO-s...

E keqinterpretuar gjetja e raketës së pashpërthyer iraniane në Izrael

0
Pretendimi: Gjetja e një pjese të pashpërthyer të raketave iraniane provon se sulmi ndaj Izraelit ishte një lojë Verdikti: E pavërtetë —---------------------------------------------------- Të shtunën, më 13 prill...

Pavarësisht origjinës hebreje, Zelensky nuk ka lidhje gjaku me Soros

0
Pretendimi: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka ngjashmëri me George Soros, si djali me babain Vlerësimi: Jashtë konteksti Pavarësisht origjinës së përbashkët hebreje, presidenti ukrainas Zelensky nuk...

Komisioni për dezinformimin, DASH thirrje për gjithëpërfshirje

0
Nguti i qeverisë për t’i dhënë dritën jeshile komisionit të posaçëm për dezinformimin pa dialog, ngjalli shqetësime tek opozita dhe shoqëria civile. Mungesa e...

Projektligji për bujqësinë në ShBA nuk fsheh insektet në etiketat e ushqimeve

0
Pretendimi: Në SHBA u miratua një ligj që lejon kompanitë e ushqimit të mos etiketojnë në renditjen e përbërësve të ushqimeve insektet. Verdikti: Mungon konteksti —------------------------------------------------ Një...