HomeFakt-o-meter

Fakt-o-meter

Për kategorizimin e deklaratave “Faktoje” përdor 4 kategori:

E VËRTETË – Deklarata është e saktë dhe nuk i munungon fakt domethënës.

GJYSMË E VËRTETË – Deklarata është pjesërisht e vërtetë dhe i mungojnë detaje të rëndësishme që lidhen me kontekstin

E PAVËRTETË – Deklarata nuk është e saktë.

PA KATEGORI – Pas procesit të verifikimit, deklarata rezulton çorientuese për mungesë ose mospërputhje faktesh, ndaj nuk mund të arrihet në një verdikt.

Qeveria shpërblen me 5 mijë lekë pensionistët në prag zgjedhjesh

Kryeministri Edi Rama u premtoi pensionistëve shpërblim nga paratë që buxheti do të arkëtonte përmes taksës së jashtëzakonshme të energjisë këtë pranverë. Por ministrja...

Vlorë, banorët dhe biznesi ‘pro‘ aeroportit, mjedisorët të vetëm në betejën ligjore kundër projektit

Aeroporti i Vlorës, projekti me vlerë mbi 100 mln euro, ka ndarë përfundimisht në dysh komunitetin e biznesit dhe banorëve të zonës me organizatat...

SPAK ende asnjë kërkesë për arrestimin e Arben Ahmetajt

Lajmi për kërkesën e SPAK drejtuar Kuvendit për arrestimin e ish-zv.kryeministri Arben Ahmetajt rezulton i pavërtetë. Faktoje vërtetoi se deri tani Prokuroria Speciale Antikorrupsion...

Kryeministri Rama dhe të pavërtetat e thëna në ’10 Downing Street’

Raportimi për vizitën “historike” të kryeministrit Edi Rama në 10 Downing Street të Londrës dhe dy deklarata të tij, rezultuan me disa të pavërteta...

Vizita e tretë e Ramës në “10 Downing Street” publikohet si risi

Titulli kryesor që shoqëroi vizitën e kryeministrit Rama në Londër në 23 mars u përqëndrua në faktin se kjo ishte vizita eparë e një...

A po shkon mbështetja miliona euroshe e agroturizmit tek fermerët?

Në janar 2022 u hapën aplikimet për fondet e Ipard II, ku fermerëve vendas dhe emigrantëve iu bë thirrje të aplikojnë për të përfituar...

Tirana mikpret Samitin e Berlinit më 16 tetor dhe jo në pranverë si kishte paralajmëruar Rama

Në fund të vitit 2022, kryeministri Edi Rama lajmëroi se Tirana do të mikpriste për herë të parë në pranverë Samitin e Berlinit, një...

Ministria e Financave ‘përgënjeshtron’ drejtuesen e saj

Protestat kundër shtrenjtimit të çmimit të karburanteve vitin e shkuar, detyruan qeverinë që të krijonte Bordin e Transparencës së Karburanteve për t’i dhënë fund...

Lagjja në zonën e NSHU Elbasan, furnizohet pjesërisht me ujë, ankesa edhe për cilësinë e tij

Në mars 2022, bashkia Elbasan njoftoi përfundimin e i investimit për rrjetin e kanalizimeve të ujërave të zeza dhe furnizimin me ujë të pijshëm...

Njohja e Kosovës nga Serbia në planin franko-gjerman nuk lidhet me integrimin në BE

Lajme spekulluese mbi marrëveshjen e re mes Kosovës dhe Serbisë kanë qarkulluar në rrjet prej ditës së parë të ekzistencës së atij që sot...

Bicaj, shtëpia e Kulturës apo e takimeve elektorale?

Shtëpia e kulturës në Bicaj, njësi administrative e Kukësit nuk parashikohet të ketë ndonjë investim në 2023, siç u premtua në dhjetor të vitit...

India nuk shkeli protokollin e pritjes për ministren e jashtme gjermane

Një “incident” i keqinterpretuar në protokollin e pritjes së ministres së jashtme gjermane në samitin e G20 në Indi, është përdorur në disa postime...

Ndizen apo s’ndizen TEC-et lundruese, 68 milionë dollarë do paguhen gjithsesi

Dy TEC-et lundruese që mbërritën me ceremoni vitin e kaluar në gjirin e Vlorës, për të zbutur efektet e krizës energjetike në Shqipëri, nuk...

Ngatërresa me shifrat “vesh” me 640 mijë tonë ar Prishtinën

Ditët e fundit titujt e mediave në Shqipëri dhe Kosovë njoftojnë se në dalje të Prishtinës janë zbuluar 640 mijë tonelata ari. Për fat...

Kostoja e menaxhimit të mbetjeve në Elbasan, më e lartë se sa denoncon PD

46 euro për një ton është vlera që paguajnë qytetarët e Elbasanit paguajnë për menaxhimin e mbetjeve nga Bashkia. Shifra u përllogarit gjatë verifikimit...

Website është në proces rindërtimi, ju falënderojmë për kuptimin dhe durimin tuaj.

X