Pretendimi: Kjo është një foto e eurodeputetit Fredi Beleri me mitraloz në dorë

Verdikti: Foto e manipuluar


Fitorja si deputet në Parlamentin Evropian ka rikthyer vëmendjen ndaj kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë, Dhionisios Alfred Beleri, i cili po vuan dënimin për korrupsion zgjedhor. Në rrjetin social Facebook është postuar në 10 qershor nga profili Idealisti-al, një foto që pretendon se shfaq, tashmë eurodeputetin Beleri, të veshur me një uniformë ushtarake dhe me një mitraloz në dorë. Foto shoqërohet me tesktin “Në foto: Eurodeputeti grek nga Progonati i Kurveleshit Fredis Beleris

Foto e postuar në rrjetin Facebook

Postimi i kësaj foto lidhet me akuzat publike që janë bërë në ngarkim të Belerit si i përfshirë në masakrën e Peshkëpisë, në vitin 1994, kur një komando paraushtarake e të ashtuquajturit Vorio-Epir, sulmoi një repart shqiptar duke lënë të vrarë dy ushtarakë.

Foto në fjalë është verifikuar edhe më herët nga Faktoje.al si e manipuluar dhe me konkretisht në prag të zgjedhjeve parlamentare të 14 maj 2023. Verifikimi arriti të zbulonte foton origjinale nga ishte krijuar ky manipulim.

Duke krahasuar të dyja fotot mund të kuptohet pjesa e manipuluar për të vendosur uniformën dhe armën në duart e Belerit.

Për t’i hedhur më shumë “benzinë zjarrit”, në mesazhin e bërë publik pas fitores nga Beleri, fjala luftë ishte pjesë kryesore e mesazhit. “Lufta u fitua në kushte të vështira, të paimagjinueshme për një vend që dëshiron të bëhet pjesë e familjes europiane”, u shpreh ai nga burgu i Fierit, ku po vuan dënimin 2 vjeçar për blerjen e votave gjatë zgjedhjeve të fundit parlamentare.

Mbetet ende e paqartë nëse Alfred Beleri do të mund mandatohet nga Parlamenti Evropian nëse shpallet i fajshëm edhe nga gjykata e Apelit.

Sipas “Zëri i Amerikës”, rregullorja e Parlamentit Europian, përcakton se pasi rezultatet e zgjedhjeve të jenë zyrtare, shtetet anëtare komunikojnë emrat e atyre që kanë fituar një vend në Parlamentin Evropian dhe Presidenti, nga ana tjetër, u kërkon autoriteteve përgjegjëse të vendeve anëtare të marrin masat e nevojshme për të shmangur çështjet që lidhen me papajtueshmërinë e marrjes së detyrës.

Në dallim nga eurodeputetët e tjerë, Beleri është zgjedhur në Greqi, një vend i Bashkimit Europian dhe vuan dënimin me burg në Shqipëri, një vend që nuk është anëtar i Bashkimit Evropian.

Artikulli paraprakE ricikluar video e anijes nukleare ruse që mbërrin në Kubë
Artikulli tjetërMashtrimi me bursa amerikane, si u përfshi edhe zëvendësministrja e Arsimit
Aimona Vogli
Aimona Vogli është Menaxher Editorial pranë Faktoje.al prej qershorit 2021. Aimona i bashkohet ekipit të Faktoje pas një eksperience 13-vjeçare në media, atë televizive, të shkruar e digjitale, por dhe pas një eksperience 3-vjeçare, si pjesë e shoqërisë civile në sektorin e Komunikimit & PR. Aimona e ka nisur karrierën e saj në 2005 në Gazeta Shqiptare, si gazetare ku ka mbuluar ndër të tjera çështjet sociale. Prej vitit 2010 Aimona ka qenë pjesë e Televizionin Kombëtar Klan, ku ka punuar si gazetare për disa programe televizive dhe më pas redaktore përgjegjëse e programit të pasdites “Rudina” me autorësi të Rudina Magjistarit. Për dy edicione radhazi (2015-2016) Aimona ka mbuluar dhe pozicionin e gazetares dhe përgjegjëse për Marrëdhëniet me Shtypin, për Festovalin Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja”.