Pretendimi: Kjo video tregon hyrjen e anijes nukleare ruse në Havana

Verdikti: Video e ricikluar

Në rrjetet sociale në vendin tonë po qarkullon një video, ku pretendohet se një anije e fregatës “Admiral Gorshkov”, e dërguar nga Vladimir Putin, në klimën e tensionuar të kërcënimeve nukleare, po shkon në kryeqytetin e Kubës, pranë brigjeve amerikane.

“Në orët e ardhshme nëndetësja ruse dhe F/G do të jenë ‘një frymë larg’ nga brigjet e SHBA-së dhe më konkretisht në Kubë. Këto stërvitje vijnë vetëm pak ditë pasi Putin njoftoi se sistemet ruse të armëve do t’u jepeshin ‘armiqve të Perëndimit’ në mënyrë që shtetet Perëndimore të ‘paguhen me të njëjtën monedhë’, duke marrë goditje brenda territorit të tyre me armë ruse!”-shkruajnë përdorues në rrjetet sociale.

Postimet e shpërndara në rrjetet sociale

Në videon prej 28 sekondash shihet një anije, kqë pretendohet se po mbërrin në portin e Havanës. Ndërkohë, në pjesë të ndryshme të videos shihet edhe një flamur rus që valëvitet në pjesën e përparme të anijes. Klipi shoqërohet në sfond me muzikë instrumentale ushtarake.

Me anë të mjeteve të verifikimit të pamjeve konstuam se në fakt video daton që prej vitit 2019 dhe është publikuar asokohe nga “Associated Press” dhe korrespondon me mbërritjen e anijeve ruse në Kubë. “Anijet e marinës ruse hynë në portin e Havanës”, shkruante AP në vitin 2019 krahas videos.

Sipas raportimeve në mediat e huaja, anijet e tjera të paralajmëruara për të mbërritur në ujërat kubane janë, përveç fregatës Admiral Gorshkov, nëndetësja me energji nukleare “Kazán”, cisterna e naftës “Pashin” dhe rimorkiatori i shpëtimit “Nikolai Chiker”.

Gatishmëria e Rusisë për të dërguar anije në Kubë për të kryer stërvitje ushtarake ratifikon marrëdhënien e ngushtë politike midis të dy kombeve, e cila filloi në vitin 1961 kur Fidel Castro, lideri i Revolucionit Kuban, shpalli në atë kohë afrimin e tij me Bashkimin Sovjetik.

Përpos ruajtjes së këtyre raporteve, video e shpërndarë së fundmi nuk tregon mbërritjen e anijes ruse në kryeqytetin kuban. Verifikimet tregojnë se ajo qarkullon në internet që prej qershorit të 2019-s.

Artikulli paraprakFauci nuk pranoi shpikjen e udhëzimeve për distancimin gjatë Covid-19
Artikulli tjetërE manipuluar foto luftarake e eurodeputetit grek Alfred Beleri
Ilda Hoxha
Gazetare Ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në “Universitetin e Tiranës” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marketing Mediatik”. Ka punuar si gazetare në “Top Albania Radio” në periudhën janar 2013-dhjetor 2014. Ka punuar si gazetare në “Gazetën Shqip” në print për çështjet sociale në periudhën dhjetor 2014- korrik 2016. Në periudhën shkurt 2015-gusht 2017 ka punuar për “Votra Magazine”, ku ka mbuluar pjesën e marketingut të saj, por edhe shkrimin e artikujve me karakter kulturor dhe promovues për Shqipërinë. Ka punuar si redaktore në “Gazetën Shqip Online” në periudhën korrik 2016-deri më 19 maj 2021. Në periudhën qershor-gusht 2021 ka punuar si gazetare në emisionin “Pushime On Top” në Top Channel.