Pretendimi: Kjo video tregon se ngrohja globale është mashtrim dhe makinat elektrike karikohen me naftë

Verdikti: Mungon konteksti

Në të gjithë botën në çdo moment aksidentohen, marrin zjarr apo defektohen mijëra makina me djegie të brendshme e megjithatë nuk bëhen lajm ashtu si makinat elektrike. Së fundmi, video e një autobusi që karikohet nëpërmjet një gjeneratori me naftë është ndarë nga profili në Instagram i Patriotik Media, nën hashtagun “ngrohja globale mashtrim”.

Pamjet shoqërohen me një pyetje përgjithësuese: “Përse njerëzit nuk po e kuptojnë që makinat elektrike furnizohen me gjeneratorë me naftë”.

Kamera në video ndjek kabullin e energjisë elektrike nga një autobus në një gjenerator dizel me një shtresë bore mbi të. Në sfond shihet një autobus me logon e “Zillertalbahn”, një linjë transporti në zonën alpine në Tirol të Austrisë. 

Postimi i ndarë në Instagram në 23 prill

Falë verifikimit në databazën e Google Image rezulton se video është bërë publike në dhjetorin e vitit 2022 në rrjetet sociale. Një tëeet i politikanit tirolez të partisë të ekstremit të djathtë FPÖ, Markus Abwerzger, u nda me shpejtësi tek grupet konservatore duke regjistruar mbi 1200 rindarje dhe marrë komente të shumta kundër masave në nivel evropian për reduktimin e ndryshimeve klimatike.

Mesa duket, video është e vërtetë, por postimet që shoqërojnë atë keqinterpretojnë realitetin për makinat elektrike. Në të njëjtën ditë të postimit të videos në vitin 2022, media austriake “Tiroler Tageszeitung” publikoi përgënjeshtrimin e kompanisë së autobusëve.

Menaxheri teknik i kompanisë së transportit Zillertal, Helmut Schreiner, shpjegoi për këtë media se autobusi në video është një nga autobusët e rinj të prodhuar nga kompania MAN, të përfshirë në flotën e kompanisë. Autobusi po karikohej vërtet me një gjenerator me naftë në stacionin e autobusëve në Jenbach, por si pjesë e një testi emergjence.

Dy ditë më parë, në 13 dhjetor 2022, në zonën malore të Jenbach pati luhatje të energjisë elektrike, e konfirmuar kjo edhe në kronikën e kohës të meinkreis.at . Në këtë situatë, stafi teknik i kompanisë, praktikoi një provë për kohën e nevojshme për të karikuar autobusët në emergjencë në rast të ndërprerjes së energjisë. Relievi malor i zonës është më sfidues për mjetet e transportit e megjithatë autoritetet nuk janë tërhequr ende dhe sot nga orientimi drejt mjeteve elektrike.

Postimi që pretendohet si prova për mashtrimin me mjetet elektrike është verifikuar më parë nga organizata verifikuese e fakteve austriake Mimikama.  

Artikulli paraprakE manipuluar foto e Pirro Dhimës me tabelën “Jam grek”
Artikulli tjetërE ricikluar foto e rradhëve në Kakavijë ditën e takimit të Ramës me diasporën
Aimona Vogli
Aimona Vogli është Menaxher Editorial pranë Faktoje.al prej qershorit 2021. Aimona i bashkohet ekipit të Faktoje pas një eksperience 13-vjeçare në media, atë televizive, të shkruar e digjitale, por dhe pas një eksperience 3-vjeçare, si pjesë e shoqërisë civile në sektorin e Komunikimit & PR. Aimona e ka nisur karrierën e saj në 2005 në Gazeta Shqiptare, si gazetare ku ka mbuluar ndër të tjera çështjet sociale. Prej vitit 2010 Aimona ka qenë pjesë e Televizionin Kombëtar Klan, ku ka punuar si gazetare për disa programe televizive dhe më pas redaktore përgjegjëse e programit të pasdites “Rudina” me autorësi të Rudina Magjistarit. Për dy edicione radhazi (2015-2016) Aimona ka mbuluar dhe pozicionin e gazetares dhe përgjegjëse për Marrëdhëniet me Shtypin, për Festovalin Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja”.