BallinaFake newsDezinformimi në kohë krizashDizinformim me fotot e viktimave të inskenuara të luftës në Ukrainë

Dizinformim me fotot e viktimave të inskenuara të luftës në Ukrainë

Fotot e shpërndara së fundi në mediat sociale që pretendojnë se janë provë e manipulimit të viktimave të luftës në Ukrainë janë keqinterpretuar dhe po përdoren nga propaganda ruse për dizinformimin e publikut. Këto foto i përkasin vitit 2016 dhe janë pjesë e një trajnimi për ndihmën e shpejtë.

————————————————————————————————————-

Disa foto kanë qarkulluar në mediat sociale në fund të muajit nëntor, ku pretendohet se disa “viktima” të trukuara me bojë të kuqe, të ngjashme me gjakun, janë pjesë e propagandës të ushtrisë ukrainase. “Viktima të ‘agresionit rus“, shkruhet krahas këtyre fotove, duke ngritur dyshime për vërtetësinë e mizorive të luftës që vijon prej muajin shkurt në Ukrainë.

Screenshot, postimi në Facebook

Në fotot që janë postuar shihet një grua me flokë të kuqe, e cila mban veshur një xhaketë ushtarake, duke grimuar një grua tjetër që të duket si e plagosur. Në foton tjetër është një grua e shtrirë përtokë, me “njolla gjaku”, teksa mbi kokë i qëndrojnë tre persona që duket se po e ndihmojnë.

“Faktoje” bëri një verifikim të postimit, duke kërkuar fillimisht me fjalë kyçe në Google. Nga kërkimi i bërë rezulton që kjo foto në fakt i përket vitit 2016 dhe nuk ka asnjë lidhje me konfliktin Rusi-ukrainë. Sipas të dhënave, bëhet fjalë për një kurs për dhënien e ndihmës së parë, zhvilluar nga një organizatë ukrainase e quajtur TACCAT.

Një nga imazhet u publikua në fakt më 12 qershor 2016 në profilin e Instagramit të Liudmyla Bileka, një mjeke e specializuar për luftën, e cila punon për organizatën TacCat.

Foto e publikuar që në vitin 2016

Artikulli është verifikuar edhe nga organizatat ‘fact-checking’ në Europë, ku rezulton se fotot nuk kanë asnjë lidhje me luftën në Ukrainë.

Gjithashtu, kolegët gjeorgjianë të “Myth Detector” kanë kontaktuar me mjeken autore të këtyre fotove, zonjën Bileka. Ajo konfirmoi se fotot e shpërndara janë nga një trajnim-shpëtimi i kryer në vititn 2016 dhe nuk kanë asnjë lidhje me luftën në Ukrainë.

Mjekja gjithashtu denoncoi publikisht në profiling e saj në Twitter dhe Facebook faktin që fotot e saj po përdoren nga propaganda ruse, si një mënyrë për të dizinformuar.

*Lajmi publikohet në kuadër të bashkëpunimit mes Faktoje dhe Facebook për të luftuar dizinformimin

Ilda Hoxha
Ilda Hoxha
Gazetare Ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në “Universitetin e Tiranës” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marketing Mediatik”. Ka punuar si gazetare në “Top Albania Radio” në periudhën janar 2013-dhjetor 2014. Ka punuar si gazetare në “Gazetën Shqip” në print për çështjet sociale në periudhën dhjetor 2014- korrik 2016. Në periudhën shkurt 2015-gusht 2017 ka punuar për “Votra Magazine”, ku ka mbuluar pjesën e marketingut të saj, por edhe shkrimin e artikujve me karakter kulturor dhe promovues për Shqipërinë. Ka punuar si redaktore në “Gazetën Shqip Online” në periudhën korrik 2016-deri më 19 maj 2021. Në periudhën qershor-gusht 2021 ka punuar si gazetare në emisionin “Pushime On Top” në Top Channel.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img