BallinaFaktometerE PavërtetëKryemadhi: 450 mijë shqiptarë janë larguar në 5 vitet e fundit

Kryemadhi: 450 mijë shqiptarë janë larguar në 5 vitet e fundit

KLEVIS PALOKA

Jemi 2.8 milionë banorë, sipas censusit të fundit të bërë në 2012, 450 mijë shqiptarë kanë ikur në 5 vitet e fundit”, kështu deklaroi nga emisioni “ Opinion”, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi.

Duke u nisur nga kjo deklaratë, “ Faktoje”, bëri verifikimet dhe rezulton se sipas Institutit të Statistikave ( INSTAT), numri i shqiptarëve të larguar nga Shqipëria nga viti 2012 deri në vitin 2017 është 209 mijë njerëz.

Për të qënë të saktë, censusi i fundit është bërë në vitin 2011, dhe jo në vitin 2012 siç deklaron Kryemadhi.

 

 

Si rrjedhojë, duke iu referuar shifrave të mësipërme, deklarata e Kryemadhit rezulton të jetë GËNJESHTËR

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img