BallinaDeklarataEdi Rama: Në Tiranë këtë vit janë regjistruar 5 vrasje

Edi Rama: Në Tiranë këtë vit janë regjistruar 5 vrasje

ANXHELA RUÇI

Rendi dhe siguria në Tiranë u trondit së fundmi me vrasjen që ndodhi në zonën e ish-bllokut, ku një person mbeti i vrarë me armë zjarri dhe dy të tjerë u plagosën.

Në mbledhjen e grupit parlamentar, kryeministri i vendit Edi Rama gjatë fjalës së tij foli ndër të tjera edhe për statistikat e vrasjeve në vite duke u ndalur edhe në shifrat për kryeqytetin. Për qytetin e Tiranës, Rama thotë se në 2017 janë vrarë 9 persona e ndërsa këtë vit janë 5 të vrarë .

Duke qenë vazhdimisht të informuar për zhvillimet në vend, “Faktoje” nuk u bind nga kjo deklaratë dhe vendosi ta verifikojë. Nga të dhënat që “Faktoje” ka siguruar nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, nga janari deri në shtator të këtij viti janë shënuar 7 vrasje. Nëse llogarisim dhe vrasjen e ndodhur në zonën e ish bllokut, të enjten e datës 4 tetor, numri i vrasjeve vetëm në qytetin e Tiranës ka arritur në 8 persona.

Por nuk janë vetëm shifrat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë që e hedhin poshtë deklaratën e kryeministrit se këtë vit në Tiranë kanë ndodhur vetëm 5 vrasje. Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, qytetari i parë i Tiranës Erion Veliaj ka dhënë të njëjtën shifër për numrin e vrasjeve në Tiranë. Dhe sipas tij, në Tiranë që nga janari deri në shtator të vitit 2018 gjithësej janë shënuar 7 vrasje.

Edhe pse ashtu si ne, por besojmë edhe kryeministri, do të donim që numri i vrasjeve të ishte sa më i ulët,  faktet flasin ndryshe. Fatkeqësisht në kryeqytet nuk janë shënuar 5 vrasje, por deri në datën 4 tetor, janë regjistruar 8 të tilla, pra 3 jetë njerëzish që kreu i qeverisë Rama nuk i numëroi. Zoti Kryeministër, ulja fiktive e vrasjeve nuk e bën Tiranën një qytet më të sigurt, e pavarësisht kësaj, duke iu referuar edhe shifrave zyrtare, deklaratën tuaj do ta klasifikojmë GËNJESHTËR.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img