BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookLëshimi i raketës koreane interpretohet online si foto e sistemit HAARP

Lëshimi i raketës koreane interpretohet online si foto e sistemit HAARP

Foto e një vazhde tymi në qiell po përdoret nga konspiracionistët si dëshmi e veprimtarisë së sistemit dashakeq HAARP. Verifikimi i “Faktoje” zbuloi se foto në fjalë tregon një raketë të lëshuar nga Korea e Jugut në 2022.

—————————–

Projekti studimor shkencor amerikan i quajtur HAARP vijon të luajë rolin e gogolit në botëkuptimin konspiracionist. Në këtë botëkuptim, veprimtaria e tij djallëzore përfshin shkaktimin e tërmeteve, uraganëve, përmbytjeve, thatësirave, stuhive, ndërprerjeve të energjisë, rrëzimit të avionëve apo sëmundjeve.

Duket se HAARP mund të fshihet kudo, pas çfarëdolloj gjëje, sado në dukje normale mund të jetë ajo. Foto e mëposhtme, për shembull.

Nëse një person i zakonshëm, me naivitetin e saj, sheh një vazhdë tymi si ato që lënë pas raketat, konspiracionistët shohin pasojat e veprimtarisë së HAARP. I tillë është dhe postimi i kryer në 15 shtator nga një përdorues shqiptar i Facebook.

Megjithatë, një kërkim me anë të motorit të kërkimit të imazheve Google Reverse Image Search zbulon se foto e asaj që duket si vazhda e tymit të një rakete është në të vërtetë vazhda e tymit të një rakete! Kujt do t’ia kishte pritur mendja?
Foto e mësipërme tregon vazhdën e tymit të një rakete të lëshuar nga ushtria e Koresë së Jugut në Dhjetor të vitit 2022. Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut, tha se lëshimi i kësaj rakete ishte pjesë e përpjekjeve të saj për të ngritur kapacitetet e saj të survejimit dhe për të forcuar pozicionin e saj të mbrojtjes.

Pustina Patris
Pustina Patris
Gazetare Përpara se t’i bashkohej Faktoje, ka punuar si gazetare për faqen angleze të “Exit News”, si producente e emisionit “Me Pak Fjalë” në Euronews Albania dhe, si data journalist në të njëjtin televizion. Ajo është diplomuar për Histori në Brown University në SHBA.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img