Video e vjetër shitet si pritje madhështore e kthimit nga Rusia të presidentit të Burkina Faso

366

Përdoruesit në rrjete sociale kanë ricikluar një video të vitit 2022 të liderit të Burkina Faso, Ibrahim Traore, duke pretenduar se pamjet e saj janë momente nga kthimi i tij pas samitit Rusi-Afrikë në korrik të këtij viti.

Një video e presidentit të përkohshëm të Burkina Fasos, Ibrahim Traore, duke përshëndetur njerëzit teksa automjeti i tij kalon nëpër një turmë në tetor 2022, është shpërndarë në rrjete sociale nga përdorues të shumtë me pretendimin se Traore u mirëprit pas kthimit nga samiti Rusi-Afrikë i mbajtur në Shën Petersburg në korrik 2023.

“Presidenti i Burkina Fasos, kapiteni Ibrahim Traore, u prit si një hero në kthimin e tij nga Rusia. Lufta Çlirimtare!”, thuhet në një postim në Facebook duke shpërndarë videon më 2 gusht.

E njëjta video është shpërndarë edhe nga një profil shqiptar në rrjetin social facebook. video e Investiguesit Shkrimor ka këtë mbishkrim : ‘Burka Faso ka deklaruar mbështetjen e tij për Rusinë dhe ndërpret marrëdhëniet me Francën.’

Kolegët tanë të verifikimit të fakteve në Reuters kanë verifikuar se video e shpërndarë masivisht në rrjete sociale nuk tregon kthimin e liderit të Burkina Faso nga samiti Rusi-Afrikë 2023.

Ajo është xhiruar në tetor të 2022. Kapiteni i ushtrisë Traore u emërua presidenti kalimtar i vendit më 14 tetor, dy javë pasi ai mori pushtetin në grushtin e dytë të shtetit të Burkina Faso-s në vitin 2022, raporton Reuters.

Dhe klipi që po qarkullon në rrjete sociale mund të gjurmohet në tetor të këtij viti kur u ngarkua në kanalin YouTube të AFP-së me titullin: “Kapiteni ushtarak i Burkina Faso parakalon në Ouagadougou” (minuta 0:11). Tubimi i Traores atë ditë u raportua edhe nga Reuters.

Ndërkohë që samiti dy-ditor Rusi-Afrikë u mbajt më 27 dhe 28 korrik të këtij viti. Dhe këto fotografi dëshmojnë Traoren të pranishëm në samit.