BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookPamjet e tërmetit në Astir i përkasin dridhjeve të tokës në Alaskë

Pamjet e tërmetit në Astir i përkasin dridhjeve të tokës në Alaskë

Momentet e frikshme të një tërmeti të publikuara në rrjetet sociale si në zonën e Astirit në Tiranë, i përkasin një prej tërmeteve më të rënda të ndodhur në Alaskë në vitin 2018. Përdoruesit e mediave sociale i përdorin video të tilla me mbishkrime ‘sensacionale’, me qëllim tërheqjen e sa më shumë reagimeve në këto rrjete.

——————————————————————————————————————————-

Tërmeti i mbrëmjes së 15 janarit krijoi jo pak panik te qytetarët, por gjithashtu solli edhe një abuzim të mediave online për sa i përket titujve dhe pamjeve të publikuara.

“Keto jan momentet e frikshme nga termeti ne Tirane. Zot mbaj doren”, njofton pamjet e një video ku shfaqen dridhjet e shumta të tokës, faqja e Facebook “Buronjat e Kuçit të Labërisë”.

Screenshot, faqja e Facebook “Buronjat e Kuçit të Labërisë”

Në videon e publikuar pretendohet se këto janë pamje nga zona e Astirit në kryeqytet, natën e 15 janarit, ku në Tiranë u regjistrua tërmeti me magnitudë 4.7 i shkallës Rihter. Pamjet tregojnë sende që bien nga raftet dhe duket qartë që kemi të bëjmë me një tërmet me magnitudë më të lartë. Nisur nga kjo, “Faktoje” vendosi të bëjë një verifikm të pamjeve që qarkullojnë në mediat sociale.

Fillimisht, nëpërmjet programit të verifikimit të videove InVid analizuam pamjet e publikuara. Shkëputëm një fragment nga video e postuar në rrjetet sociale dhe e ngarkuam në këtë program.

Screenshot, faqja e Facebook “Buronjat e Kuçit të Labërisë”

Në videon e publikuar pretendohet se këto janë pamje nga zona e Astirit në kryeqytet, natën e 15 janarit, ku në Tiranë u regjistrua tërmeti me magnitudë 4.7 i shkallës Rihter. Pamjet tregojnë sende që bien nga raftet dhe duket qartë që kemi të bëjmë me një tërmet me magnitudë më të lartë. Nisur nga kjo, “Faktoje” vendosi të bëjë një verifikm të pamjeve që qarkullojnë në mediat sociale.

Fillimisht, nëpërmjet programit të verifikimit të videove InVid analizuam pamjet e publikuara. Shkëputëm një fragment nga video e postuar në rrjetet sociale dhe e ngarkuam në këtë program.

Screenshot, procesi i verifikimit të videos

Më pas imazhin e ngarkuam në “Bing reverse search”, ku zbuluam se video i përket një tërmeti në Alaskë, me magnitudë 7 ballë, një nga tërmetet më të fuqishëm që shkaktoi mjaft dëme në zonën e Anchorage.

Kjo video është publikuar në Youtube që në dhjetor të vitit 2018 kur dhe ndodhi tërmeti. Nëse do kërkojmë edhe në Google shihet se lajmi është pasqyruar në mediat e huaja më shumë se 4 vite më parë.

Përdorimi i ngjarjeve të tilla që kanë një ndikim të madh tek publiku, fenomen që haset shpesh në portale dhe profile në mediat sociale me qëllim tërheqjen e klikimeve, përbën dezinformim.

*Lajmi publikohet në kuadër të bashkëpunimit mes Faktoje dhe Facebook për të luftuar dizinformimin
Ilda Hoxha
Ilda Hoxha
Gazetare Ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në “Universitetin e Tiranës” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marketing Mediatik”. Ka punuar si gazetare në “Top Albania Radio” në periudhën janar 2013-dhjetor 2014. Ka punuar si gazetare në “Gazetën Shqip” në print për çështjet sociale në periudhën dhjetor 2014- korrik 2016. Në periudhën shkurt 2015-gusht 2017 ka punuar për “Votra Magazine”, ku ka mbuluar pjesën e marketingut të saj, por edhe shkrimin e artikujve me karakter kulturor dhe promovues për Shqipërinë. Ka punuar si redaktore në “Gazetën Shqip Online” në periudhën korrik 2016-deri më 19 maj 2021. Në periudhën qershor-gusht 2021 ka punuar si gazetare në emisionin “Pushime On Top” në Top Channel.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img