BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookPamjet e ministrit në lot, nuk kanë lidhje me grushtin e shtetit në Nigeri

Pamjet e ministrit në lot, nuk kanë lidhje me grushtin e shtetit në Nigeri

Pamjet e shpërndara në mediat sociale kohët e fundit, ku thuhet se tregojnë ministrin e Financave të Nigerisë duke qarë, nuk janë të vërteta. Faktoje verifikoi se pretendimi është i rreme, pasi video i përket vitit 2021 dhe nuk ka lidhje me grushtin e shtetit në Nigeri.

Grushti i shtetit në Nigeri po nxit dezinformimin edhe në vendin tonë, nëpërmjet postimeve në rrjetet sociale.

Përdorues në Facebook kanë publikuar një video, ku pretendojnë se ministri i Financave në Nigeri ka shpërthyer në lot para kamerave, pas ultimatumit të dhënë nga ushtria që do të pushkatohej nëse nuk jepte llogari për vjedhjet që kishte kryer.

“Drejtuesit e grushtit të shtetit në Nigeri iu drejtuan ish-ministrit të Financave: ‘Ministër sill mallrat e vjedhura ose do të ekzekutohesh – ke 48 orë kohë.’ Ministri shpërthen në lot para kamerës!”-shkruajnë përdorues në rrjetet sociale.

Postimi i shpërndarë në rrjetet sociale

Postimi përmban një video ku shihet një burrë duke qarë pas një mikrofoni, teksa në dorë mban një shami për të fshirë lotët. Në postimin e shpërndarë nuk tregohet burimi I informacionit të pamjeve të marra, duke e shitur për lexuesit si një zhvillim i ndodhur në Nigeri.

Fillimisht, një kërkim i thjeshtë në Google për ministrin e Financave të Nigeri, Ahmat Jidoud tregon se ai duket tërësisht ndryshe nga personi që shfaqet në video.

Gjithashtu, ne vendosëm të bëjmë një verifikim të pamjeve, duke përdorur mjetet e verifikimit të videove. Nga kërkimi rezulton se pamjet i përkasin dhjetorit të vitit 2021 dhe nuk kanë lidhje me zhvillimet aktuale në Nigeri, pas grushtit të shtetit të ndodhur në muajin korrik.

Në këtë video tregohet ish-ministri i Drejtësisë së Nigerisë, Marou Amadou, duke falënderuar mes lotësh ish-presidentin e vendit, Issoufou Mahamadou, që i dha atij gjithçka. Amadou shërbeu si ministër i drejtësisë për 10 vite, nga prilli 2011 deri në prill të 2021.

Më 26 korrik 2023, një grup ushtarësh arrestuan dhe rrëzuan presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Nigerisë, Mohamed Bazoum.

Pamjet e shpërndara janë verifikuar edhe nga kolegët e mediave të ndryshme fakt-verifikuese në botë.

Ilda Hoxha
Ilda Hoxha
Gazetare Ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në “Universitetin e Tiranës” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marketing Mediatik”. Ka punuar si gazetare në “Top Albania Radio” në periudhën janar 2013-dhjetor 2014. Ka punuar si gazetare në “Gazetën Shqip” në print për çështjet sociale në periudhën dhjetor 2014- korrik 2016. Në periudhën shkurt 2015-gusht 2017 ka punuar për “Votra Magazine”, ku ka mbuluar pjesën e marketingut të saj, por edhe shkrimin e artikujve me karakter kulturor dhe promovues për Shqipërinë. Ka punuar si redaktore në “Gazetën Shqip Online” në periudhën korrik 2016-deri më 19 maj 2021. Në periudhën qershor-gusht 2021 ka punuar si gazetare në emisionin “Pushime On Top” në Top Channel.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img