BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookKosova ka mohuar se ka nisur drone drejt Serbisë

Kosova ka mohuar se ka nisur drone drejt Serbisë

Një numër mediash shqipfolëse kanë përsëritur, në mënyrë jo kritike, pretendimin e Ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Miloš Vučević, se Kosova ka nisur dronë drejt Serbisë më 1 nëntor. “Faktoje” rikujton se qeveria kosovare ka mohuar këto pretendime dhe raportime të tilla kontribuojnë në përhapjen e panikut tek publiku.

—————————————

Në përpjekje për të mbledhur klikime, portali ntv.al ngre alarm me titullin “Konflikti/ Kosova nis dronët drejt Serbisë.”

Artikulli raporton se Ministri i Mbrojtjes i Serbisë pretendoi më 2 nëntor se disa dronë “kanë hyrë nga Kosova në territorin e Serbisë”. Më vonë atë ditë, Ministria e Mbrojtjes serbe lajmëroi se ushtria serbe kishte rrëzuar një dron komercial në zonën e Kopaonikut.

Ndërkohë, siç “Faktoje” ka evidentuar dhe në raste të tjera, vetë teksti i artikullit përgënjeshtron titullin.

Krahas Vučević, artikulli citon dhe deklaratën e Ministrit të Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj, më 1 nëntor. Në një reagim në Facebook, Metaj mohoi pretendimin e Serbisë se dronet kanë hyre në territorin serb nga Republika e Kosovës.

Prononcimi në Facebook i Ministrit të Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj

Për më tepër, Metaj shtoi se “çfarëdo diskursi i tillë është vetëm pretekst për rritjen e numrit të trupave të ushtrisë serbe përreth kufirit me Republikën e Kosovës, si mjet për përhapjen e një gjendje paniku mbi qytetarët e të dyja shteteve.”

Mediat që botojnë tituj apo artikuj sensacionalistë dhe alarmistë me qëllim mbledhjen e klikimeve kontribuojnë, dashur apo pa dashur, në këtë diskurs destabilizues.

Kështu, përdorimi i përshkruesit “konflikt” jo vetëm që alarmon dhe dizinformon, por i kryen edhe një shërbim politik interesave të shtetit serb. Njësoj edhe deklarimi i pretendimeve të qeverisë serbe si fakt, pa përfshirë në të njejtën fjali prononcimin e palës kosovare.

*Lajmi publikohet në kuadër të bashkëpunimit mes Faktoje dhe Facebook për të luftuar dizinformimin

Pustina Patris
Pustina Patris
Gazetare Përpara se t’i bashkohej Faktoje, ka punuar si gazetare për faqen angleze të “Exit News”, si producente e emisionit “Me Pak Fjalë” në Euronews Albania dhe, si data journalist në të njëjtin televizion. Ajo është diplomuar për Histori në Brown University në SHBA.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img