BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookGeorge Soros viktimë e lajmeve të rreme për ndarjen nga jeta

George Soros viktimë e lajmeve të rreme për ndarjen nga jeta

Pretendimi: George Soros ka vdekur prej kohësh

Verdikti: E pavërtetë

————————————————–

Në rrjetet konspiracioniste po qarkullon, sërish, pretendimi se miliarderi George Soros ka vdekur “prej kohësh”. Soros ka qenë prej kohësh shënjestër e një sërë teorish konspirative që e fajësojnë atë për një gamë gati të mbinatyrshme ligësish.

Si zakonisht, pretendimi nuk shoqërohet me ndonjë burim apo referencë. Ndërkohë, lajmi për vdekjen e Soros nuk është botuar në asnjë media ndërkombëtare apo vendase.

Kjo nuk është hera e parë që qarkullon pretendimi se Soros ka ndërruar jetë. Në 15 maj 2023, 93-vjeçari u detyrua të postonte në Twitter për të përgënjeshtruar lajmet se ai kishte vdekur.

“Thashethemet se unë kam pësuar një infarkt në zemër jane krejt të rreme. Jam gjallë dhe i shëndetshëm,” sqaroi Soros.

“Faktoje” ka verifikuar edhe më parë lajme të rreme që kanë shënjestruar miliarderin 93-vjeçar.

Pustina Patris
Pustina Patris
Gazetare Përpara se t’i bashkohej Faktoje, ka punuar si gazetare për faqen angleze të “Exit News”, si producente e emisionit “Me Pak Fjalë” në Euronews Albania dhe, si data journalist në të njëjtin televizion. Ajo është diplomuar për Histori në Brown University në SHBA.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img