BallinaProjekteQendra Kundër Dezinformimit e Ballkanit PerëndimorDeklarata e deputetit ukrainas që mori ‘gabimisht’ vëmendjen

Deklarata e deputetit ukrainas që mori ‘gabimisht’ vëmendjen

Oleksiy Oleksiyovich Goncharenko është një nga politikanët ukrainas më aktivë në rrjetet sociale për atë që po ndodh në Ukrainë që nga 24 shkurti kur nisi pushtimi i Rusisë.

Por në profilin e tij në Twitter, ai reagon edhe për ngjarje jashtë Ukrainës.

Deputeti, njëherësh edhe anëtar i delegacionit ukrainas në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës reagoi një javë më parë edhe për tensionin e krijuar mbrëmjen e 31 Korrikut mes Kosovës dhe Serbisë, kur qeveria e Prishtinës priste të vendoste reciprocitetin për dokumentet dhe targat për personat që hynin nga Serbia.

Deklarata e tij u pasqyrua në mediat e Kosovës.

Media në fjalë nuk i është referuar postimit direkt në Twitter të deputetit ukrainas, por është e ngjashme në titull, përmbajtje dhe foto me lajmin e publikuar nga Klan Kosova, duke sqaruar shkurtimisht se i është referuar pikërisht asaj media.

Lajmi është i saktë në titull referuar asaj që vetë deputeti ukrainas ka postuar në Twitter, fotoja po ashtu është e tij.

Por ajo nuk i korrespondon kohës kur deputeti ukrainas ka dhënë deklaratën në fjalë.

Fotoja është shkëputur nga një fjalim i mbajtur nga Oleksiy Goncharenko në Kuvendin ukrainas rreth një vit më parë dhe është publikuar nga një agjenci lajmesh vendase. Postimi i tij në Twitter gjithashtu nuk është pasqyruar i plotë.

“Nëse Serbia pushton Kosovën, ne duhet të mbrojmë kosovarët. Ukraina është gati të veprojë me trupat tona në terren. 🇷usia po përpiqet të nisë një luftë agresive. Pikërisht sipas metodës së Putinit. Siç thashë, #Serbia është kali trojan i Putinit në Evropë. Lufta kudo në botë është e tmerrshme”.

Komentet e deputetit ukrainas erdhën pasi serbët lokalë vendosën barrikada në veri të Kosovës për të bllokuar qarkullimin e automjeteve në pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak.

Deputeti tha më tej se realiteti në të cilin jeton Ukraina prej 5 muajsh, u pasua në Kosovë, duke iu referuar tensioneve në veri të Mitrovicës.

E gjitha kjo mbetet në kuadrin e një deklarate që në fakt nisur  nga përmbajtja mori vëmendjen që nuk duhej, ose nuk u trajtua e plotë nisur nga disa fakte të pakundërshtueshme deri më sot.

Mediat më të klikuara në Kosovë si gazeta Ekspres apo edhe media shqiptare si gazeta Tema online i dhanë hapësirë postimit të deputetit që është vetëm një nga 423 anëtarët e parlamentit ukrainas.

E para, çështja që shtrohet është se a mund ta sulmojë Serbia Kosovën kur atje ndodhen forcat e KFOR (që nga viti 1999 fillimisht me 50.000 dhe tashmë me 4000 trupa dhe NATO ka deklaruar se është e gatshme të ndërhyjë  në çdo rast të përshkallëzimit të situatës atje?

E dyta, pse duhet të ndërhyjë Ukraina me trupa në një vend që nuk e ka njohur ende Pavarësinë? E treta, a ka trupa Ukraina që të dërgojë në rast se do të ketë një konflikt Kosovë-Serbi, kur trupat asaj nuk po i mjaftojnë për t’iu përgjigjur agresionit rus atje ku është fokusuar i gjithë plani mbrojtës?

Deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko dha intervistë edhe për një nga mediat shqiptare me Skype ku tha se Rusia qëndron pas Serbisë në lidhje me tensionet e shkaktuara në veri të Kosovës.

Deputeti i Parlamentit të Ukrainës, Oleksiy Goncharenko  dorëzoi një draft-rezolutë në Parlamentin e vendit të tij ku bëhet thirrje që Ukraina të njohë pavarësinë e Kosovës.

Por pse Ukraina nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, e shpallur më 17 shkurt të vitit 2008?

Në 4 nëntor 2016, teksa vizitonte Tiranën, Ministri i Jashtëm i Ukrainës në atë kohë Pavlo Klimkin, pranoi se mosnjohja e Kosovës vjen vetëm për shkak të paralelizmave që Rusia heq mes saj dhe Krimesë.

Ndërkohë Ministri i Jashtëm Shqiptar në atë periudhë, Ditmir Bushati, u shpreh se të hiqje një paralelizëm të tillë ishte si të barazoje “mollën me portokallin”.

Me nisjen e pushtimit rus në Ukrainë, Kosova ka qenë në krah të Kievit. Ajo jo vetëm ka dënuar ndërhyrjen dhe krimet e Rusisë, por edhe i është bashkuar në mënyrë të përsëritur sanksioneve që Bashkimi Europian ka vendosur ndaj Moskës.

Në 15 qershor 2022 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama teksa vizitoi Kievin, në konferencën për shtyp me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, solli në vëmendje mosnjohjen e Kosovës nga ana e autoriteteve ukrainase.

Në kohë lufte, që nuk dihet se kur përfundon, në parlamentin e Kievit ka një nismë konkrete për të njohur Pavarësinë e Kosovës.

Parlamenti i Ukrainës vijon të mblidhet për çështje që i cilëson të rëndësishme.

Në maj të këtij viti me 131 vota pro Parlamenti i Ukrainës  ndaloi simbolet “Z” dhe “V”, të përdorura nga ushtria ruse për të promovuar luftën e saj në Ukrainë, por ra dakord me thirrjen e Presidentit Volodymyr Zelensky për të lejuar përdorimin e tyre për qëllime edukative ose historike.

*Kjo shkrim është prodhuar si pjesë e iniciatiavës rajonale Qendra Kundër Dizinformiminit e Ballkanit Perëndimor

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img