BallinaDezinformimi në kohë krizashSulmet në GazaPresidenti argjentinas nuk bëri thirrje për shkatërrimin e xhamisë Al-Aqsa në Jerusalem

Presidenti argjentinas nuk bëri thirrje për shkatërrimin e xhamisë Al-Aqsa në Jerusalem

Tregimi i një fabule hebraike nga presidenti argjentinas Javier Milei është interpretuar si thirrje për shkatërrimin e xhamisë Al-Aqsa në Jeruzalem. Megjithëse Milei premtoi se do të zhvendoste ambasadën argjentinase në Jeruzalem, Milei nuk bëri ndonjë deklaratë aq kontroverse sa thirrja e hapur për shkatërrimin e një vendi të shenjtë dhe monumenti kulturor të mbrojtur nga UNESCO.

———————————

Në rrjete sociale po qarkullon lajmi se presidenti argjentinas Javier Milei “ka bërë thirrje për shkatërrimin e xhamisë Al-Aksa në Jerusalem (Al-Quds), vendi i tretë më i shenjtë në Islam, në mënyrë që të ndërtohet Tempulli i Ri “për t’u sjellë Mesian hebrenjve”

Milei, i cili është president i Argjentinës që nga Dhjetori 2023, udhëtoi drejt Izraelit javën e kaluar. Gjatë vizitës së tij, ai deklaroi se planifikonte ta zhvendoste ambasadën argjentinase nga Tel Avivi në Jeruzalem, duke njohur kështu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti i mëparshëm amerikan Donald Trump bëri të njejtën lëvizje në 2018.

Gjatë vizitës, Milei mbajti një fjalim nga ku duket se është frymëzuar lajmi i mësipërm. 

Megjithatë, në fjalimin e tij ai nuk bëri ndonjë thirrje për shkatërrimin e xhamisë Al-Aqsa. Duket se ky është interpretimi që disa i kanë bërë fabulës që Milei rrëfeu në fjalët e tij:

Kjo histori ndodhi pas shkatërrimit të Tempullit të Dytë nga romakët. Rabin Akiva dhe ndjekësit e tij po shihnin rrënimin e Malit të Tempullit dhe ata panë një dhelpër duke u larguar nga vendi më i shenjtë i Tempullit. Nuk mund të ketë patur pamje më dëshpëruese se kjo. Përballë kësaj pamje të tmerrshme, rabinët qanë në mjerim, por rabin Akiva nisi të qeshë. Ndjekësit e tij e pyetën se si mund të qeshte përballë kësaj tragjedie. Akiva iu përgjigj: ‘Ekziston një profeci mbi shkatërrimin që thotë se një dhelpër do të futet në vendin më të shenjtë. Ekziston edhe një profeci tjetër që thotë se i njejti vend do të rindërtohet. Tani që e shoh me sytë e mi se profecia e parë u përmbush, qesh me gëzim dhe plot shpresë sepse, me siguri, edhe profecia e dytë do të përmbushet.’

Siç vërehet, Milei nuk ka bërë thirrje për shkatërrimin e ndonjë vendi të shenjtë, përfshi edhe xhaminë Al-Aqsa.

Fabula e tij është interpretuar si e lidhur me xhaminë Al-Aqsa sepse ajo ndodhet në të njejtin vend ku mendohet se kanë qëndruar më parë tempuj hebraikë. Sipas traditës ortodokse hebraike, këtu do të ndërtohet edhe Tempulli i Tretë dhe i fundit, kur të vijë Messiah, shpëtimtari i hebrenjve. 

Vizita dhe deklaratat e presidentit kontroversal argjentinas janë shoqëruar me debate dhe interpretime për shkak se Milei ka deklaruar vullnetin e tij për t’u konvertuar në fenë hebraike. I rritur në një familje argjentinase me një baba me rrënjë italiane dhe nënën kroate, Milei ka ndjekur që prej fëmijërisë shkollimin katolik. Në intervistat e tij të fundit, ai ka deklaruar se e kishte shtyre konvertimin e fesë së tij nga frika se nuk do të zgjidhej president. Tashmë që karriera e tij politike u plotësua, mbetet për t’u parë nëse do të kryejë edhe kalimin në fenë e re.    

Pustina Patris
Pustina Patris
Gazetare Përpara se t’i bashkohej Faktoje, ka punuar si gazetare për faqen angleze të “Exit News”, si producente e emisionit “Me Pak Fjalë” në Euronews Albania dhe, si data journalist në të njëjtin televizion. Ajo është diplomuar për Histori në Brown University në SHBA.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img