BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookGjyqi ndaj Fredi Bejlerit prodhon tituj bombastikë për portalet  

Gjyqi ndaj Fredi Bejlerit prodhon tituj bombastikë për portalet  

Asnjë incident nuk është regjistruar në gjyqin ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Bejlerit ,siç thuhet në artikuj të shpërndarë në portale. Verifikimi i Faktoje tregon se mediat online kanë abuzuar me titullin, me qëllim tëheqjen e klikimeve.

Në një artikulli të datës 18 shtator, portali “Lajme Shqip” pretendon se ka pasur një incident në gjyqin ndaj Fredi Bejlerit, i arrestuar me akuzën e korrupsionit aktiv në zgjedhje.

Incident në gjyqin e Belerit, gjykata s’e ‘ha’ presionin”- titullohet lajmi i portalit i publikuar në 18 shtator dhe ndarë më tej nga disa profile në rrjete sociale duke tërhequr qindra komente dhe reagime.

Artikulli i shpërndarë nga portali

Nëse do shohim në brendësi të artikullit, më tej thuhet se: “Gjykata e Posaçme e Apelit nuk ndryshoi vendimin. Fredi Beleri është lënë në burg pa afat ditën e sotme. Një tjetër kërkesë, kjo që është rrëzuar mes shumë të tillave që janë bërë në muajt e fundit që pas 12 majit kur u arrestua”.

seancën e mbajtur më 18 shtator, Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në qeli Fredi Belerin, i akuzuar për shitblerje votash. Në gjyqin ndaj tij ishte e pranishme ambasadorja greke në Tiranë, Konstantina Kamitsi dhe kreu i PBDNJ, Vangjel Dule.

Artikulli flet më tej për një një qytetar që i është drejtuar ambasadores greke në momentin që ajo po largohej nga gjykata, duke e akuzuar se po mbron një kriminel. Kjo situatë ka ndodhur jashtë ambjenteve të gjykatës, pas përfundimit të gjyqit.

Në këtë rast, portali ka përdorur një titull “sensacional” me qëllim tërheqjen e klikimeve, pasi asnjë incident nuk është shënuar në gjyqin e Bejlerit që të ketë “trembur” gjykatën.

Kandidati i koalicionit “Bashkë fitojmë”, Fredi Beleri, përfaqësues i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, një nga forcat që përfaqëson minoritetin grek, u arrestua më 12 maj, nën akuzën e blerjes së votës.

Ilda Hoxha
Ilda Hoxha
Gazetare Ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në “Universitetin e Tiranës” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marketing Mediatik”. Ka punuar si gazetare në “Top Albania Radio” në periudhën janar 2013-dhjetor 2014. Ka punuar si gazetare në “Gazetën Shqip” në print për çështjet sociale në periudhën dhjetor 2014- korrik 2016. Në periudhën shkurt 2015-gusht 2017 ka punuar për “Votra Magazine”, ku ka mbuluar pjesën e marketingut të saj, por edhe shkrimin e artikujve me karakter kulturor dhe promovues për Shqipërinë. Ka punuar si redaktore në “Gazetën Shqip Online” në periudhën korrik 2016-deri më 19 maj 2021. Në periudhën qershor-gusht 2021 ka punuar si gazetare në emisionin “Pushime On Top” në Top Channel.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img