BallinaPertejVerifikimi i lajmeve në FacebookFoto e birrës së kamufluar si Coca-Cola, jo në Katar 2022

Foto e birrës së kamufluar si Coca-Cola, jo në Katar 2022

Lajmet për futjen e alkolit në mënyrë të fshehtë në stadiumet e Botërorit “Katar 2022” nuk është i saktë. Një foto e disa muajve më parë e një kanoçeje birre të maskuar si Coca-Cola ka ushqyer lajmin e rremë se “tifozët kanë gjetur mënyrën për të futur birrat në stadium”.

Jona Plumbi

Pas ndalimit që shteti i Katarit i bëri pijeve alkolike në ambjentet e stadiumeve që do të përdoren gjatë kampionatit botëror të futbollit “Katar 2022”, në rrjet kanë qarkulluar lajme që pretendojnë se tifozët po i thyejnë rregullat e vendosura nga autoritetet. Kështu lajmëron edhe artikulli i publikuar nga portali “Shqip” me titull “Alkooli u ndalua në “Katar 2022”, por tifozët me ide “gjeniale” gjejnë mënyrën për t’i futur birrat në stadiume”.

Artikulli e bazon pretendimin mbi një fotografi të publikuar në rrjet, e cila tregon një kanoçe birre të kamufluar si ajo e Coca-Cola-s.

“Faktoje” verifikoi pretendimin dhe rezulton se fotografia nga e cila ka marrë shtysë shkrimi, në fakt është ndarë për herë të parë në rrjetin social Twitter në Qershor 2022, pesë muaj përpara se të fillonte kampionati i futbollit në Katar. Ndaj, kjo fotografi nuk vërteton aspak pretendimin e artikullit se “tifozët kanë gjetur një mënyrë për t’u futur në tribuna me alkool”.

Burim i kësaj ngatërrese duket të jetë bërë një profil në Twitter, i quajtur “FIFA World Cup 2022”, që ka shpërndarë fotografinë në fjalë me tekstin “si të marrësh alkool në stadiumet e Katarit”. Por ky profil nuk është ai zyrtar i FIFA’s ndaj nuk mund të konsiderohet si burim I besueshëm informacioni.

*Lajmi publikohet në kuadër të bashkëpunimit mes Faktoje dhe Facebook për të luftuar dizinformimin

Jona Plumbi
Jona Plumbi
Gazetare me eksperiencë 10-vjeçare në median vizive dhe atë të shkruar. Diplomuar për shkenca politike në nivelin bachelor, ajo kreu studimet e masterit shkencor për Politikat Rajonale të Europës Juglindore në Universitetin e Tiranës, ku ishte pjesë edhe e rrjetit të studentëve ekseletë të UT (NES). Gjatë karrierës së saj Jona ka punuar në fusha të ndryshme të komunikimit publik, si reportere terreni për çështje të aktualitetit politik në televizionin informativ “ABC News”, redaktore e lajmeve në “Euronews Albania” apo si eksperte e komunikimit për zyrtarë të lartë si Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img