BallinaFake newsDezinformimi në kohë krizashE modifikuar maska me flamurin palestinez në konferencën e Cristiano Ronaldos

E modifikuar maska me flamurin palestinez në konferencën e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo nuk është shfaqur publikisht me një maskë me flamurin e Palestinës. Faktoje verifikoi se foto është e modifikuar dhe se është shkëputur nga një konferencë për shtyp e mbajtur nga ylli i futbollit në vitin 2021.

Në postime të shpërndara në rrjetet sociale në vendin tonë shfaqet Cristiano Ronaldo, teksa mban një maskë me flamurin palestinez. Sipas këtyre pretendimeve, ylli i futbollit në këtë mënyrë po shpreh mbështetjen për popullin palestinez.

Respekt, të jesh njerzor”-shkruajnë përdorues në rrjetet sociale.

Postime të shpërndara në rrjetet sociale

Faktoje vendosi të bëjë një verifikim të fotos së publikuar, fillimisht duke përdorur mjetet e verifikimit të imazheve. Nga kërkimi rezulton se në fakt foto është shkëputur nga një konferencë për shtyp e Ronaldos në qershor të vitit 2021.

Kjo duket qartë, pasi në foto janë dhe shishet e coca-cola dhe ajo konferencë mori vëmendjen e të gjitha mediave botërore, pasi Ronaldo largoi pijet nga tavolina, duke ngritur lart shishen e ujit.

Gjithashtu, ne vëmë edhe një kërkim në internet për të parë nëse kishte një lajm të tillë në mediat e rëndësishme botërore, por nuk gjetëm asnjë informacion që Ronaldo kishte vënë një maskë në mbështetje të Palestinës. Gjithashtu, një pamje më e kujdesshme e pamjeve, të lejon të kuptosh se maska me flamurin palestinez nuk ka të njëjtën përkulje dhe lëvizje të buzëve, por i është mbivendosur filmimit origjinal.

Prej nisjes së konfliktit mes Hamasit dhe Izraelit, yjet e fubollit si Leo Messi, por edhe Cristiano Ronaldo janë “veshur” në rrjetet sociale me flamurin palestinez, duke pretenduar se ata shprehin mbështetjen e plotë ndaj popullit të Palestinës.

Artikujt janë verifikuar nga kolegët e verifikimit të fakteve të “Associated Press”, ku është treguar me fakte se janë thjesht imazhe të rreme, të modifikuara dhe të shpërndara masivisht në mediat sociale.

Ilda Hoxha
Ilda Hoxha
Gazetare Ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në “Universitetin e Tiranës” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marketing Mediatik”. Ka punuar si gazetare në “Top Albania Radio” në periudhën janar 2013-dhjetor 2014. Ka punuar si gazetare në “Gazetën Shqip” në print për çështjet sociale në periudhën dhjetor 2014- korrik 2016. Në periudhën shkurt 2015-gusht 2017 ka punuar për “Votra Magazine”, ku ka mbuluar pjesën e marketingut të saj, por edhe shkrimin e artikujve me karakter kulturor dhe promovues për Shqipërinë. Ka punuar si redaktore në “Gazetën Shqip Online” në periudhën korrik 2016-deri më 19 maj 2021. Në periudhën qershor-gusht 2021 ka punuar si gazetare në emisionin “Pushime On Top” në Top Channel.

Të fundit

Më të lexuarat

spot_img